Štedrovečerné stolovanie
REGIÓN - Vianočná výstava od 5. do 31.12.2016 v Kysuckom múzeu je ukážkou toho, čo nesmelo v minulosti chýbať na štedrovečernom stole, aby bola zabezpečená prosperita, zdravie a súdržnosť celej rodiny i hospodárstva.
Najočakávanejšie a najčarovnejšie sviatky v roku spojené s tajomstvom narodenia Božieho Syna Ježiša Krista, ktoré dnes už svojou symbolikou presahujú rámec kresťanských sviatkov, mali aj v minulosti neopísateľnú magickú atmosféru spojenú s množstvom zvykov, prípravou štedrovečerného stola a zdobením vianočného stromčeka „polazničky“. Ten sa v minulosti vešal na strop nad štedrovečerný stôl stojaci v kysuckých chalupách v rohu izby. Stromček sa zdobil jabĺčkami, orechami, slamenými a lesklými ozdôbkami z pásikov lesklého papiera, medovníkmi, prosto tým čo dom dal. Na stole nesmelo chýbať ani v minulosti dostatok dobrôt, aby mala rodina dostatok a zdravie po celý rok.
Nechýbala kapustnica, ryba, oblátky, med, koláče. Peniaze a šupina z kapra mali zabezpečiť prosperitu rodine a hospodárstvu, cesnak zdravie po celý rok. Na stole horela svieca a stál drevený kríž. Okolo stola sa schádzala celá rodina, za vrchstolom s gazdom. V minulosti sa nohy stola symbolicky zviazali reťazou, cez ktorú si všetci položili nohy, čo malo zabezpečiť súdržnosť rodiny. Večera začínala modlitbou, poďakovaním za predchádzajúci rok, požehnaním gazdu, ktorý medom urobil krížik na čelo všetkým členom rodiny a pokračovala množstvom ďalších úkonov a zvykov.
Mgr. Pavol Markech, etnograf Kysuckého múzea v Čadci