Dnes je: 26. 09. 2021 Meniny má: Edita
Naše Kysuce

Ubytovanie Kysuce

Top linky z Kysúc

Info z Čadce

Osobnosti KysúcTuriec online

Reštaurácia Príma

Od nedele čakajú cestujúcich zmeny

REGIÓN – Nové cestovné poriadky začnú platiť už túto nedeľu 11. decembra 2016. Ako informoval riaditeľ odboru dopravy ŽSK Ivan Mokrý, v rámci prímestskej autobusovej dopravy dôjde aj tento rok k zmenám, ktoré zlepšia nadväznosť medzi jednotlivými druhmi verejnej dopravy a rozšíria dopravnú obsluhu o nové spoje a zastávky. „Úpravy cestovných poriadkov realizujeme každý rok, a to po vzájomných rokovaniach ako s autobusovými, tak železničnými dopravcami. Diskutujeme vždy aj s predstaviteľmi obcí a miest a pripomienky zasielajú i samotní cestujúci, čo je pre nás veľmi dobrá spätná väzba,“ priblížil celý proces I. Mokrý.

Žilinský kraj si objednáva u zmluvných dopravcov SAD Žilina a ARRIVA Liorbus prímestskú autobusovú dopravu na 218 linkách pre 313 obcí a miest a zmeny sa tak dotknú všetkých župných regiónov. Podľa predsedu ŽSK Juraja Blanára chce kraj vytvoriť pre cestujúcich čo najpohodlnejšie a najideálnejšie riešenia. Nie vždy je to však možné. „Pri takom počte spojov a počte obyvateľov, ktorí autobusy využívajú na prepravu do práce, školy alebo zdravotníckych zariadení, je veľmi ťažké vyhovieť každému. Naši odborníci sa snažia ale odchody i príchody nastaviť čo najlepšie, aby nadväzovali na vlaky, pracovné zmeny v podnikoch a odchádzali z väčších miest aj po deviatej hodine večer, kedy končia pracovníci viacerých predajní v obchodných centrách,“ vysvetlil žilinský župan.

Autobus o pol desiatej večer zo Žiliny pribudol tak napríklad už aj v smere na Rajec o 21:30 h a pre Bytčanov bol tiež pridaný nový prípoj k nedeľnému rýchliku do Bratislavy (s odchodom o 18:20 h z Bytče), ktorý ich odvezie priamo na bytčiansku železničnú stanicu. „Zmeny máme aj v Turci, kde napríklad spoj v smere Martin – Kraľovany – Dolný Kubín zastaví o 11-tej už i v Krpeľanoch na železničnej stanici ako prípoj k osobnému vlaku v smere do Košíc. Podobne je o päť minút skôr posunutý ranný autobus z Mošoviec do Martina tak, aby mohli cestujúci v Turčianskych Tepliciach bez problémov prestúpiť na vlak do Martina a Žiliny,“ uviedol riaditeľ odboru dopravy ŽSK.

Ďalšie úpravy sa dotknú na Kysuciach najmä Turzovky a Ochodnice. Nový spoj budú môcť v dňoch školského vyučovania využiť žiaci z Dlhej nad Kysucou do Turzovky s odchodom o 6:10 h alebo autobus z turzovskej miestnej časti Hlinené do centra o 5:50 h. Prípoje k vlakom na železničnú stanicu pribudnú Ochodničanom ráno o pol šiestej i podvečer o pol siedmej a v smere zo stanice na konečnú aj o 6:10 ráno.

Na Orave od pondelka začne premávať ďalší posilový spoj o 5:40 h na linke Dolný Kubín – Banská Bystrica, ktorý začali vo väčšej miere využívať predovšetkým študenti. Zlepší sa tiež obslužnosť obcí na trase Dolný Kubín – Trstená, kde pribudne osem nových zastávok.

Liptovské zmeny uvítajú cestujúci prímestskej linky z Demänovskej doliny do Liptovského Mikuláša. Spoj sa z 11-tej hodiny posúva na 11:05 h tak, aby ostal zachovaný prestup na vlak. Autobus z Dolného Kubína do Ružomberka o 22:15 h bude po novom vyrážať už zo zastávky Dolný Kubín Mokraď, autoservis.

Ďalšie články z kategórie Región

  • Na župe darovali už viac ako sto litrov krvi
  • Podpísali zmluvu na výstavbu kysuckej D3
  • Novú cestu už má aj Ochodnica
  • Záujemcovia o vianočné trhy môžu posielať prihlášky
  • Výlet do neznáma ...