Dnes je: 05. 08. 2021 Meniny má: Hortenzia
Naše Kysuce

Ubytovanie Kysuce

Top linky z Kysúc

Info z Čadce

Osobnosti KysúcTuriec online

Reštaurácia Príma

Župné voľby už túto sobotu

Regionálne voľby 2013 do ôsmich samosprávnych krajov sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 9. novembra v čase od 7.00 do 22.00 hod. Prinášame niekoľko užitočných informácií:

Kandidátov volíme krúžkami

O predsedoch samosprávnych krajov a poslancoch rozhodujeme tak, že pri mene svojho favorita zakrúžkujeme jeho číslo. V prípade poslancov môžeme "zakrúžkovať" viac čísiel, no maximálne toľko, koľko poslancov bude váš volebný obvod zastupovať.

O post predsedu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) sa uchádzajú piati kandidáti. V tých krajoch, kde ani jeden z kandidátov na predsedu nezíska absolútnu väčšinu odovzdaných hlasov, bude druhé kolo volieb. Malo by sa konať v sobotu 23. novembra 2013.

O priazeň vo voľbách do 57 kresiel poslancov v zastupiteľstve ŽSK sa v 11 volebných obvodoch chce uchádzať 331 kandidátov, medzi nimi nominanti 17 politických strán alebo koalícií a nezávislí. Najviac, 13 poslancov, zastupuje okres Žilina, po 8 poslancov zastupuje okresy Martin a Čadca. Okres Liptovský Mikuláš zastupuje 6 poslancov, Námestovo a Ružomberok po 5, Kysucké Nové Mesto, Tvrdošín a Dolný Kubín po 3, Bytču 2 a Turčianske Teplice 1 poslanec.

Prečo sú voľby do VÚC dôležité?

Aj keď mnohí o dianie vo svojich župách neprejavujú záujem, regionálni poslanci zasahujú do života každého z nás.

Milióny v rukách kraja

Každý samosprávny kraj si schvaľuje rozpočet. Peniaze idú napríklad na spravovanie stredných škôl, domovov dôchodcov alebo opravu niektorých ciest.

Župy majú, ale aj širšie kompetencie. Majú realizovať, uskutočňovať sociálny a ekonomický rozvoj na území kraja.

Čo všetko potrebujete vedieť a ako budeme voliť?

Volič si prevezme hlasovacie lístky - hlasovací lístok pre voľby do zastupiteľstva a hlasovací lístok pre voľby predsedu od volebnej komisie vo volebnej miestnosti. Na hlasovacom lístku pre voľby do zastupiteľstva zakrúžkuje kandidátov, ktorým dáva hlas – najviac však 8. Na hlasovacom lístku pre voľby predsedu zakrúžkuje kandidáta, pre ktorého hlasuje.

Ďalšie články z kategórie Politika

  • Nemeckým investorom sa v Žilinskom kraji darí
  • Poslanec Podmanický o programovej konferencii
  • Župa bude hospodáriť s viac ako 167–miliónovým rozpočtom
  • Vyhlásenie mimoriadnej situácie
  • Ruský veľvyslanec Fedotov navštívil Turzovku