Dnes je: 26. 09. 2021 Meniny má: Edita
Naše Kysuce

Ubytovanie Kysuce

Top linky z Kysúc

Info z Čadce

Osobnosti KysúcTuriec online

Reštaurácia Príma

Župa bude hospodáriť s viac ako 167–miliónovým rozpočtom

KYSUCE – Žilinský samosprávny kraj bude v roku 2016 hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom vo výške 167.090.196 eur. Rozpočet na nasledujúci rok schválilo Zastupiteľstvo ŽSK na dnešnom poslednom tohtoročnom zasadnutí. „Podarilo sa nám zostaviť rozpočet, ktorým prerozdelíme finančné prostriedky do všetkých oblastí Žilinskej župy – do vzdelávania, sociálnych služieb, dopravy, kultúry i zdravotníctva. Žilinský kraj aj tento rok vloží najviac financií do sociálnej oblasti, v ktorej je najväčším poskytovateľom sociálnych služieb na Slovensku,“ zdôraznil predseda ŽSK Juraj Blanár. Podľa jeho slov je pre sociálne služby v rozpočte vyčlenených 32 miliónov eur. Viac ako 31 miliónov eur rozdelí kraj aj do oblasti dopravy. „V novom roku plánujeme rekonštrukcie ciest II. a III. triedy v regiónoch Kysuce, Horné Považie, Turiec, Liptov a Orava vo výške 7,5 miliónov eur. Zvyšné finančné prostriedky vkladáme do regionálnych závodov Správy ciest ŽSK, napríklad aj na generálnu opravu desiatich vozidiel Tatra alebo nosičov špeciálnych nadstavieb, a na zabezpečenie služieb prímestskej autobusovej dopravy,“ uviedol Blanár.

Oblasť zdravotníctva ukrojí z rozpočtu ŽSK takmer 7,5 miliónov eur. „Kysucká nemocnica v Čadci, Liptovská nemocnica v Liptovskom Mikuláši, Dolnooravská nemocnica v Dolnom Kubíne a Hornooravská nemocnica v Trstenej spolu s Oravskou poliklinikou v Námestove využijú finančné prostriedky najmä na rekonštrukciu svojich priestorov a investície do prístrojového vybavenia. Rovnako plánujeme vybudovať vo všetkých našich župných nemocniciach urgentné príjmy, do ktorých investujeme 3 milióny eur,“ podotkla riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Anna Majbíková.

Súčasťou rokovania Zastupiteľstva ŽSK bolo i schválenie návrhu Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja (PHSR) Žilinského samosprávneho kraja až do roku 2020. Ide o strategický dokument, ktorého zámerom je definovať potenciál, potreby a hlavné ciele rozvoja kraja. „Na tvorbe tohto dokumentu sa podieľali odborníci a vytvorené boli aj štyri pracovné expertné skupiny, vďaka ktorým vzniklo dielo zohľadňujúce našu aktuálnu sociálno-ekonomickú situáciu, nové výzvy a podmienky, ktoré nás čakajú v rámci Európskej únie a Slovenska. Zároveň vďaka nemu budeme môcť predkladať aj v novom programovom období žiadosti o čerpanie eurofondov pre rozvoj Žilinského kraja,“ vysvetlil J. Blanár. Ako doplnil, aj vďaka dobre vypracovanému PHSR ŽSK sa v minulom období podarilo získať pre územie kraja zazmluvnených 2,1 miliardy eur. „V tomto trende chceme pokračovať a vložiť do Žilinskej župy čo možno najviac kvalitných investícií, ktoré nám pomôžu posúvať kraj ďalej a vytvárať pre našich obyvateľov, ale aj návštevníkov a turistov, miesto pre ich osobný, pracovný či rodinný rozvoj,“ dodal žilinský župan.

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK

Ďalšie články z kategórie Politika

  • Nemeckým investorom sa v Žilinskom kraji darí
  • Poslanec Podmanický o programovej konferencii
  • Vyhlásenie mimoriadnej situácie
  • Ruský veľvyslanec Fedotov navštívil Turzovku
  • Nominujte osobnosť Žilinskej župy